Odżywki dla sportowców to temat, który może budzić skrajne opinie. Dla jednych jest to produkt, bez którego nie można się obyć podczas treningów siłowych, ale nie brakuje też głosów krytyki w tym kierunku. Czy prawda leży po środku? Nie tak do końca.
Zdecydowanie należy przyznać rację zwolennikom stosowania odżywek dla sportowców, ale tylko wtedy, gdy treningi są faktycznie regularne oraz intensywne. Bo to wtedy organizm ma tak duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze – zwłaszcza na białko (aż 2 g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała), że żadna dieta nie sprosta takim wymaganiom. Ale to nie wszystko, stosując odżywki dla sportowców, zapewniamy mięśniom ochronę przed uszkodzeniem oraz przed tym, że będą się samoistnie spalać podczas treningu. To także przyśpieszona regeneracja organizmu i dodatkowa dawka energii.
Ale uwaga, jedynie prawidłowo przyjmowane odżywki są bezpieczne. Należy pilnie przestrzegać ich nadmiaru. Zawsze ściśle trzymajmy się wszelkich zaleceń producentów tych preparatów.