W każdym sklepie z artykułami dla sportowców znajdziemy bogaty wybór odżywek, polecanych szczególnie kulturystom. Ich skład jest uzależniony od producenta i rodzaju odżywki. Można jednak wymienić kilka składników, które w różnych proporcjach spotkać można niemal w każdej z nich. Oto one.
Przede wszystkim wyróżniamy odżywki białkowe oraz białkowo-węglowodanowe (gainery). Jak widać, głównym składnikiem jest białko, a w niektórych wypadkach również węglowodany. Ten pierwszy ze składników jest podstawowym budulcem mięśni, a więc bierze on udział w ich intensywnym, ale i bezpiecznym, wzroście. Z kolei węglowodany to regeneracja wyczerpanego treningiem organizmu, a także duża doza energii.
Ale odżywki to nie tylko białko i węglowodany. To również cała gama witamin i innych bardzo ważnych składników odżywczych, m.in. kreatyna i L-argenina, które wspomagają działanie białka i chronią przed uszkodzeniami oraz regenerują mięśnie, a także kofeina i inne substancja w naturalny sposób dodające sportowcowi energii.